Boşanma Avukatı

11

BOŞANMA AVUKATI

Anlaşmalı Boşanma ne demektir?

Boşanma davalarının bir türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarafların hızlı ve kısa süre içerisinde boşanmak istemeleri halinde anlaşmalı boşanma davası açılması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için kanunda belirtilen şartlara dikkat edilmelidir. Boşanma dışında diğer hususlarda anlaşmanın sağlanmış olması ve anlaşma protokolünün hazırlanması gerekmektir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları

1) Tarafların en az 1 yıllık evlilik süreci geçirmiş olması gerekir.
2)Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşmesi için tarafların maddi manevi tüm yasal hususlar üzerinde anlaşma sağlayarak anlaşmalı boşanma protokolü oluşturulmalıdır.
3) Hakim , tarafların protokol üzerinde anlaşmaya vardıklarını teyit etmek amacıyla taraflara soracaktır ve bu nedenle tarafların duruşmaya katılımı zorunludur.

Kira Tespit Davası Nedir ?

Bir süredir devam eden kira sözleşmelerinde belirlenen rakamlar günümüz ekonomik koşulları nedeniyle piyasanın oldukça altında kalmaktadır. Bu nedenle kira bedelinin günümüz piyasa koşullarına uyum sağlaması amacıyla kira tespit davası açılmaktadır.

Kira bedelinin tespiti davasını sözleşmenin her iki tarafıda açabilmektedir. Kira tespit davasının açılabilmesi için yazılı veya sözlü kira sözleşmesinin bulunması gerekmektedir. Günümüz koşullarında taşınmaz sahipleri kira sözleşmelerinde belirtilen rakamı piyasa rayicine çekebilmek için kira tespit davası açmaktadır ve bunun için kira sözleşmesinin başlangıcından itibaren 5 yıllık sürenin geçirilmiş olması şartı aranmaktadır.

Call Now ButtonAvukatı Hemen Ara!